Tlačová správa

IMIGRANTI

http://www.facebook.com/DivadloImigranti

Láska hory prenáša a ľahko dokáže preniesť aj tanečnicu z ďalekej Argentíny na Slovensko. Isabela si otvorí tanečné štúdio, ktoré sa stáva obľúbeným miestom prisťahovalcov. Ruska, Kanaďan, Číňanka a Afgánec tu zdieľajú svoje zážitky a skúsenosti vo svojom novom domove. Úsmevná mozaika príbehov, spevu a tanga sa skrýva pod názvom Imigranti.

Imigranti je jedinečná produkcia Inštitútu pre rozvoj spoločnosti, scenáristky Michaely Strnad a režiséra Václava Púčika pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Tango priláka imigrantov, ktorí sa postupne objavujú na javisku so svojimi topánkami, ktoré ich doviedli až sem na Slovensko. Každý z nich má nejaký príbeh, o ktorý sa chce podeliť, ale aj jednoduché každodenné dojmy a pocity, či nedorozumnia súvisiace so životom v cudzine. Režisér Václav Púčik a scenáristka Michaela Strnad boli inšpirovaní skutočnými výpoveďami a rozhovormi s imigrantmi na Slovensku. Prispôsobili ich rozprávanie divadelným doskám, podporili nadsázkou, hudbou, spevom a tangom.

Režisér Václav Púčik po svojom debute - muzikálovo-komiksovej show Trik Trejsy – pokračuje v živom, obrázkovom, bystrom réžijnom rukopise. Smiešne aj smutné – skrátka raz sú imigranti ako stratené duše, a inokedy zas udomacnení spokojní fanúšikovia Slovenského hokeja.

Všetci herci stvárňujú viacero postavičiek, ktoré sa šikovne prelínajú v reálnych životných situáciách. Ústrednou postavou je Isabela, ktorá je tmelom divadelnej inscenácie. Stvárňuje ju Lucia Siposová, ktorá dostala príležitosť si na pódiu zatancovať tango a zaspievať slávne melódie za sprievodu gitaristu Petra Cibulku, ktorý sa postaral o živé hudobné vstupy.

Ďalšími hercami sú výborná Jana Valocká v role Rusky Nadi a despotickej matky. Mladá herečka Jana Dobiášová stvárňuje Číňanku, ktorá sa prevtelí aj do epizódiek ako suseda či predavačka.

V Imigrantoch sa predstaví aj divadelný debutant, talentovaný Mako Hindy, ktorý hrá partnera Siposovej, doktora, a hlavne Afgánca Azima. Čo by to bolo divadlo bez policajta a teroristu? Tieto epizódky sa ušli Miroslavovi Málekovi, ktorý ale rozosmieva najmä svojim hlavným charakterom Kanaďanom Tomom. Vďaka týmto postavám má divák možnosť pozrieť sa na vlastnú krajinu očami prisťahovalcov.

Domov je dominantnou témou. Prostredníctvom mikropribehov z každodenného života, sa podarilo v hre vyčariť z inakosti úprimnú výpoved o spontánnosti a spolupatričnosti. “Domov nemusí byť vždy tam, kde sa narodíte…Domovom sa stáva miesto, kde vám rozumejú.” Dodáva Isabela z tančiarne. 


Premiéra sa realizuje v priestoroch Kultúrneho domu v Bratislave - Záhorskej Bystrici dňa 12.12.2012 od 19,00 a je spojená s tanečnou milongou argentínskeho tanca.

Diváci v Prešove a v Banskej Bystrici si Imigrantské príbehy môžu vychutnať dňa 14. decembra 2012 o 19 hod. v priestoroch knižnice P.O.Hviezdoslava, Hlavná ul.č.16 v Prešove (vstúp voľný) a dňa 15. decembra 2012 o 19 hod. v divadeľných priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umení Horná 95
 v Banskej Bystrici (vstúp voľný).

http://www.facebook.com/DivadloImigranti